Zpět
|Blog

Pozor na chyby v daňovém přiznání a zbytečné sankce s tím spojené

Pozor na chyby v danovem priznani a zbytecne sankce s tim spojene_EKP Advisory

Odkládat podání daňového přiznání je naprosto přirozené. Nepříjemné věci člověk odkládá, co může. Termíny je ale dobré respektovat, abyste se vyhnuli zbytečným sankcím. Například 2. dubna vypršel termín pro podání papírového daňového přiznání a čtvrtek 2. května je zase posledním dnem pro podání elektronického daňového přiznání (a zároveň i den splatnosti daně). Pokud podáváte daňové přiznání s daňovým poradcem, tak máte čas ještě do 1. července 2024, takže můžete být ještě v klidu. I když čas letí...

Poplatník, který nestihne podat přiznání v uvedených termínech, má pět pracovních dnů na nápravu. Delší prodlení již finanční úřad bohužel neumožňuje a vyměří vám pokutu. Maximální výše pokuty může činit až 300 000 korun. Jestliže uděláte v daňovém přiznání chybu, tak vás správce daně vyzve k její opravě. Pokud přiznání neopravíte, pak můžete dostat pokutu až 50 000 Kč.

Přehled sankcí za pozdní podání daňového přiznání

A jaké jsou vlastně sankce za zpoždění? Jsou 3 varianty: 0,05 procenta stanovené daně za každý den prodlení (maximálně 5 procent stanovené daně), 0,05 procenta stanoveného daňového odpočtu za každý den prodlení (maximálně 5 procent odpočtu) nebo 0,01 procenta stanovené daňové ztráty za každý den prodlení (maximálně 5 procent ztráty).

Snažte se předejít i častým chybám v daňovém přiznání, například u uplatnění slevy na manželku

Mezi nejčastější chyby, kterých se poplatníci dopouštějí, patří nesprávné uplatnění slevy na manžela či manželku, zejména pokud jejich příjmy za daný rok nepřesahují 68 000 korun. Je nezbytné pečlivě prověřit, které příjmy se do tohoto limitu počítají (mzdy, výdělky z podnikání, peněžitá pomoc v mateřství, nemocenská a důchody) a které nikoliv (například rodičovská podpora). Ohlídejte si také slevu na dítě – při nepozornosti si ji může odečíst manžel i manželka, a to už by byl problém. Odečíst si tuto slevu totiž můžete jen jednou.

Odpočet u úroků z hypotečního úvěru je od roku 2021 nižší

Další běžnou chybou je nesprávné uplatnění odpočtu u úroků z hypotečních úvěrů uzavřených před a po roce 2021. Před rokem 2021 bylo možné uplatnit až 300 000 korun ročně na úrocích, od roku 2021 je tento limit snížený na 150 000 korun ročně. Důležité je tedy zohlednit tuto změnu a přesně určit částku, kterou si můžete odečíst. Nezapomeňte přiložit k daňovému přiznání také povinné přílohy při uplatnění odpočtu – například právě u úroků z hypotečního úvěru, dále příspěvků za životní pojištění a penzijní připojištění, pojištění a spoření.

Správný formát je u přiznání klíčový

Dejte si pozor na to, jestli daňové přiznání odesíláte ve správném formátu. Je nutné odeslat přiznání ve formátu s koncovkou .xml, nikoliv .pdf. Správný formát je klíčový, aby finanční úřad vše v pořádku zpracoval.

Zkuste si dát na tyto chyby pozor a všechny dokumenty si před odesláním znovu zkontrolujte. A pokud si u něčeho nejste jistí, můžete případné nejasnosti zkonzultovat s daňovým poradcem. Pokud vás zajímají další časté chyby, případně na co si dát pozor, můžete si přečíst náš článek Chyby v daňovém přiznání bohužel nejsou mýtus.

Máte-li zájem o další aktuality, sledujte nás na EKP Advisory, Facebook či LinkedIn.