Zpět
|Blog

Budou si muset sázkaři vést deníček výher a proher?

V rámci vládního konsolidačního balíčku, který by měl vejít v platnost 1. 1. 2024, se sníží limit pro zdanění výher z 1 milionu korun ročně na 50 000 korun ročně. Hráči hazardních her budou tedy muset podávat daňová přiznání a výhru zdanit, vedení celoroční evidence sázek by se tak pro ně mělo stát automatickou činností. Nutnost podat daňové přiznání k výhrám nad 50 000 korun se bude týkat vybraných hazardních her. Například u loterie bude výhra nad nový snížený limit sražena 15% daní přímo u provozovatele. Výherce tedy již získává částku po odečtení daně bez ohledu na to, kolik peněz do sázení vložil.

zdaneni hazard vyhra ekp

Zpozornět by měli především sázkaři, kteří se zabývají kurzovým sázení, technickými (například automaty) a živými hrami (hra s krupiérem či hráči proti sobě) a turnaji. Hráči, kteří hrají více různých typů hazardních her, budou muset výhry a prohry u jednotlivých druhů her striktně oddělovat. Danit se budou částky nad 50 000 Kč výhry – po odečtení všech vkladů a sečtení všech výher se bude výhra danit 15% daní.

Bude daň z výher vymahatelná?

Podle ministerstva financí stát snížením výherního limitu postupuje v souladu s principy ochrany veřejného zdraví a bojuje tím se závislostmi. Jan Řehola, ředitel Institutu pro regulaci hazardních her, však uvádí, že vymahatelnost daně bude velmi problematická, protože většina hráčů si evidenci vést nebude, daňové přiznání podávat nebudou a nebo se rovnou přesunou k nelegálním provozovatelům. Do konce roku 2019 byly výhry z loterií či sázek zcela osvobozené od daně. Od roku 2020 byl limit bez daně stanovený na milion korun.

Novému vládnímu konsolidačnímu balíčku se věnujeme například zde.

Podívejte se na naše další články ze světa daní, daňového poradenství a financí. Najdete nás na EKP Advisory, Facebook či LinkedIn.