Nejčastější chyby při zdanění kryptoaktiv a jak se jim vyhnout
Investice do kryptoměn jsou stále populárnější. S rostoucím zájmem však přicházejí i změny ohledně zdanění. Ať už jste nováček nebo zkušený investor, vyvarování se chyb vám může na daních ušetřit značné částky. Obzvlášť teď, kdy od 15. února vstoupila v České republice v platnost nová pravidla pro zdanění příjmů z investic, která se dotknou právě kryptoaktiv. V tomto článku se zaměříme na nejběžnější chyby, kterých se investoři dopouštějí při zdanění kryptoměn, a ukážeme vám, jak se jim efektivně vyhnout.
Mnozí investoři si neuvědomují, že je dobré si detailně zaznamenávat ceny, za které si kryptoměnu nakoupili. U zdanění totiž záleží na rozdílu mezi pořizovací a prodejní cenou. Pokud tuto částku neprokážete správně, může vám vzniknout nepříjemný problém s úřady. Jak se tomu vyhnout? Pečlivě si evidujte každý nákup a prodej kryptoměny, včetně data transakce a ceny. Využít můžete například aplikace, která vám pomůže automatizovat tento proces.
Ignorování časového a hodnotového testu
Aktuální novela přinesla časový a hodnotový test konečně i pro zdanění kryptoaktiv. Mnozí investoři však stále nevyužívají možnost osvobození od daně, přestože drží kryptoaktivum již déle než tři roky, nebo pokud jejich zisk z prodeje nepřesahuje 100 000 Kč ročně. Jak se tomu vyhnout? Vždy si hlídejte, jak dlouho držíte svá aktiva, a nezapomeňte na roční limit pro zdanění (40 mil. Kč). Pokud prodáváte kryptoměny, které máte delší dobu, můžete ušetřit skutečně hodně.
Nepoužití kompenzace zisků a ztrát
Když prodáváte různé kryptoměny a některé přinášejí ztrátu, je důležité tuto ztrátu kompenzovat se zisky, abyste snížili svůj daňový základ. Mnozí investoři však tuto možnost přehlížejí. Jak se tomu vyhnout? Při každé transakci pečlivě sledujte zisky a ztráty, které lze vzájemně kompenzovat. Nezapomeňte, že ztráty z kryptoaktiv nelze kompenzovat s jinými druhy příjmů, například z prodeje cenných papírů.
Nedodržení limitů pro podnikatele v paušálním režimu
Podnikatelé v paušálním režimu si musí obecně dávat pozor na to, jaký mají příjem z investic. Pokud překročí limit 50 000 Kč ročně z vedlejšího zdanitelného příjmu, mohou se ocitnout mimo paušální režim. Jak se tomu vyhnout? Pokud podnikáte v paušálním režimu, pečlivě sledujte příjmy z investic a dodržujte stanovené limity. V opačném případě vám hrozí změna režimu a vyšší daňové zatížení.
Na závěr si uvedeme příklad
Držíte kryptoměnu tři roky a prodáte ji za 70 000 Kč – tento příjem je zcela osvobozený od daně. Pokud však prodáte jinou kryptoměnu, kterou jste drželi pouze rok, za 60 000 Kč, celkový příjem z prodeje kryptoměn v daném roce již činí 130 000 Kč. V takovém případě nelze na druhou transakci uplatnit hodnotový test a celý příjem z této transakce podléhá zdanění. Pokud příjmy z prodeje přesáhnou dokonce 40 milionů Kč, už se na vás nevztahuje osvobození ani podle časového testu. V takovém případě samozřejmě zdaňujete pouze rozdíl mezi prodejní a nabývací cenou. Na rozdíl od cenných papírů a podílů ale nemůžete v případě kryptoaktiv využít jako nabývací cenu ocenění znaleckým posudkem k 31. prosinci 2024, takže vždy se prokazuje reálná nabývací cena. To znamená, že investoři musí pečlivě evidovat nákupní ceny svých kryptoměn.
Máte-li zájem o další aktuality, sledujte nás na EKP Advisory, Facebook či LinkedIn.