Zpět
|Novinky

Senát schválil vládní konsolidační balíček

konsolidacni balicek ekp ii png

Ve středu 8. listopadu 2023 schválil Senát vládní konsolidační balíček, který zvýší daňovou povinnost českých obyvatel. Novela 65 zákonů i přes výhrady některých senátorů prošla a ministr financí Zbyněk Stanjura díky němu očekává snížení schodku státního rozpočtu. Dle něj by měl v příštím roce balíček do státní kasy přinést přes 35 miliard korun.

„Konsolidační balíček reálně sníží příjmy domácností. Zaměstnanci s malými dětmi pocítí například zrušení školkovného a nově i odvod na nemocenské pojištění ve výši 0,6 % z hrubého příjmu,“ uvádí Jan Kotala, jednatel EKP Advisory. Kromě toho stoupne vyměřovací základ živnostníkům, firmy budou mít vyšší korporátní daň, takřka dvojnásobně se zvýší daň z nemovitosti a mnoho dalšího.

Vláda chce úsporami snížit schodek státního rozpočtu

Beze změn prošel balíček pouze jedním ze tří výborů Senátu. Diskutovalo se například o úlevách u zaměstnaneckých benefitů či snížení daňových sazeb u balené kojenecké vody. V příštích dvou letech chce vláda těmito úsporami snížit schodek státního rozpočtu o 150 miliard korun. Úpravy ještě musí podepsat prezident Petr Pavel a platit by měly od ledna 2024.

Na změny připraví konference TAX FORUM

Vládnímu konsolidačnímu balíčku se budou věnovat i odborníci na konferenci TAX FORUM, která se bude konat 29. listopadu 2023 v OREA HOTELU PYRAMIDA. Akce se zúčastní představitelé Finanční správy ČR, ČSSZ, Ministerstva financí ČR a další. „Během konference se zaměříme na významné změny, které nás v příštím roce čekají. Já například pohovořím na téma změn v oblasti daně z příjmů právnických osob a daně z nemovitých věcí,“ dodává Jan Kotala.

Lístky na konferenci TAX FORUM zakoupíte tady.

Novému vládnímu konsolidačnímu balíčku se věnujeme například zde.

Podívejte se na naše další články ze světa daní, daňového poradenství a financí. Najdete nás na EKP Advisory, Facebook či LinkedIn.