Zpět
|Novinky

Daňový kalendář na prosinec 2023

Danovy kalendar listopad

Určit termíny a sledovat povinnosti spojené s daněmi je klíčové pro efektivní řízení financí. I proto je zde pro vás náš daňový kalendář, který vám poskytne přehled o důležitých datech a lhůtách. Dodržováním termínů lze předejít případným pokutám a komplikacím. Níže uvedené informace shrnují významné daňové události pro prosinec 2023.

Do 15. 12. 2023 mají lidé s vysokými příjmy, kteří odvedli na daních za rok 2022 více než 150 tisíc Kč, povinnost uhradit čtvrtletní zálohu na daně. Ta činí 25 % z poslední zaplacené částky daně z příjmů a je nutné ji platit každý kvartál.

Paušální záloha pro zaměstnavatele

Zaměstnavatelé mají do středy 20. 12. 2023 stanovenou platbu paušální zálohy za listopad 2023. Tato záloha je součástí celkových měsíčních záloh na daň z příjmu, což umožňuje vyvážené rozložení daňových povinností a minimalizaci rizika nedoplatků při podání daňového přiznání.

Pro plátce DPH je klíčový termín středa 27. 12. 2023, kdy musí odevzdat daňové přiznání a uhradit DPH za listopad 2023. Tento termín platí i pro souhrnné a kontrolní hlášení za listopad 2023. V souhrnném hlášení uvádějí plátci DPH informace o DPH, které vyúčtovali a zaplatili v daném období. Kontrolní hlášení slouží k ověření správnosti údajů v daňovém přiznání a souhrnném hlášení.

Daň v rámci režimu OSS je nutné zaplatit k poslednímu prosinci

Konec prosince je i lhůtou pro plátce DPH (31. 12. 2023), kteří se zabývají dovozem zboží. Je to termín pro podání daňového přiznání a úhradu daně v rámci režimu OSS (One Stop Shop), jenž usnadňuje správu daní pro mezinárodní obchodníky.

Termíny v daňovém kalendáři nemusíte hlídat sami. Můžete se obrátit na daňové poradce, kteří své znalosti a know-how využívají právě pro hlídání finančních záležitostí svých klientů.

Pokud máte zájem o další zprávy týkající se daňového poradenství, zpracování mezd nebo legislativy, podívejte se na naše další články.