Zpět
|Novinky

Konference TAX FORUM 2024 informovala o největší daňové revoluci od roku 2009

taxforum 083

Ve středu 29. 11. 2023 se konala odborná konference TAX FORUM 2024, jíž se účastnili daňoví experti, odborníci a právníci. Novela zákoníku práce spolu s vládním konsolidačním balíčkem, který nedávno podepsal prezident Petr Pavel, totiž přinese mnoho změn pro zaměstnance i zaměstnavatele. „Zpráva k daňovým změnám má 723 stran. Díváme se na největší daňovou revoluci, která se tady udála. Naposledy v roce 2009 za vlády Mirka Topolánka. To, co nás čeká v roce 2024 je natolik významné, že jsme letošní ročník konference rozšířili,“ uvádí Jan Kotala, jednatel EKP Advisory, jeden z organizátorů a zároveň moderátor akce.

Úvodního slova se ujala generální ředitelka Finanční správy, Ing. Simona Hornochová. „Je dobré si uvědomit, že jsme na stejné lodi jako vy,“ uvedla směrem k účastníkům konference. Zdůraznila potřebu napojit se na moderní technologie, které usnadní přijímání všech změn. *„Paralelně s Ministerstvem práce a sociálních věcí postupujeme v budování jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatelů, vše bude tedy na jednom místě. Tam si budou instituce brát všechny informace (příjmy, benefity, ČSSZ, FS, ÚP…) a daň ze závislé činnosti by měla být první modul,“* dodala Hornochová. Dopodrobna se tématu zdanění ze závislé činnosti věnoval například Ing. Hanuš Kytler z FS ČR.

Z pohledu malých a středních podniků jsou chystané změny velkou administrativní zátěží

Eva Svobodová, generální ředitelka AMSP ČR, vnesla na konferenci vhled na vládní konsolidační balíček z pohledu malých a středních podniků, protože 99 % všech firem v České republice tvoří právě ony. A 95 % z nich jsou mikrofirmy do 10 zaměstnanců. „Máme za sebou covid, extrémní ceny energií, obrovské ceny materiálů, tlak na mzdy. Tento koktejl je skutečně velmi jedovatý. Firmy by měly prosperovat se solidním státem v zádech. Byrokratickými překážkami se to ale v českém prostředí jen hemží,“ uvedla Svobodová. Vyjmenovala například chystané změny v DPP, písemné zdůvodňování home office ze strany zaměstnavatele, povinné zveřejňování mezd v kolektivech, ESG reporting, whistleblowing a další. Většině těchto témat se podrobněji věnovali další přednášející.

ČSSZ bude evidovat všechny dohody o provedení práce

Velmi sledovaný a očekávaný výstup měl Mgr. František Boháček, ústřední ředitel ČSSZ, který stojí například za spuštěním eNeschopenky v lednu 2020, jíž vyřešil bezkontaktní vystavení dočasné pracovní neschopnosti během koronavirové epidemie. Na konferenci se věnoval například podpoře začínajících OSVČ, změnám u zaměstnání na DPP či placení pojistného zaměstnavatelem. Ředitel čelil četným dotazům z publika, posluchače zajímalo především řešení DPP a placení pojistného. „My budeme zaměstnavatele informovat. U nás bude kompletní evidence dohod o provedení práce,“ uvedl Boháček.

Mezi účastníky konference byl o témata velký zájem

Na konferenci dále vystoupila Mgr. Alice Dajčarová z ARROWS ETL Global, Lukáš Eisenwort, Jan Tecl a Jan Kotala z EKP Advisory, Ing. Otakar Sladkovský a Ing. Blanka Mattauschová z FS ČR či Jiří Pelák z MF ČR. Konference proběhla naživo i online a mezi jejími účastníky byl o témata velký zájem. „Letošní rok, respektive příští, bude na změny v daních a účetnictví skutečně bohatý. Věřím však, že i na příští konferenci TAX FORUM budeme mít co probírat,“ dodal Jan Kotala.

Přehled témat a řečníků na konferenci TAX FORUM

- Eva Svobodová, MBA, generální ředitelka AMSP ČR

- Ing. Simona Hornochová z FS ČR (Nejvýznamnější daňové novinky roku 2024)

- Ing. Hanuš Kytler z FS ČR (Změny v oblasti daně z příjmů fyzických osob na rok 2024 zejména ve zdaňování příjmů ze závislé činnosti)

- Mgr. Alice Dajčarová, LL.M., Msc. z ARROWS ETL Global (Velká novela zákoníku práce - jaké novinky přinese, a jak se na ni připravit?)

- Mgr. František Boháček z ČSSZ (Pojistné na sociální zabezpečení v roce 2024)

- Ing. Lukáš Eisenwort z EKP Advisory (Převodní ceny v roce 2024)

- Ing. Otakar Sladkovský z FS ČR (Kontrolní činnost finanční správy)

- Ing. Blanka Mattauschová z FS ČR (Novinky v oblasti daně z přidané hodnoty pro rok 2024)

- Ing. Jan Tecl, PhD., z EKP Advisory (Nemovitosti v DPH – nová komplexní informace o DPH a nemovitostech)

- Ing. Jan Kotala z EKP Advisory (Ostatní daňové novinky roku 2024 - změny v oblasti daně z příjmů právnických osob, daně z nemovitých věcí)

- Ing. Jiří Pelák, PhD. z MF ČR (Novinky v účetních předpisech)

Novému vládnímu konsolidačnímu balíčku se věnujeme například zde.

Podívejte se na naše další články ze světa daní, daňového poradenství a financí. Najdete nás na EKP Advisory, Facebook či LinkedIn.