Zpět
|Blog

Datová schránka zrychlí komunikaci. Pozor ale na fikci doručení

datov  schr nky

V médiích se teď často skloňují datové schránky, které se od 1. 1. 2023 pro podnikatele stávají nezbytností. Datová schránka je prostředek elektronické komunikace, jež umožňuje efektivnější a rychlejší komunikaci mezi podnikateli a státní správou. Často zdlouhavá a nákladná papírová administrativa se tak přesouvá do online světa, který slibuje bezpečnost a spolehlivost. Pro držitele datových schránek se s tím také pojí povinnost elektronicky zpracovat daňové přiznání, a to již za rok 2022.

Zřízení datové schránky probíhá od ledna až do března ve třech vlnách a je automatické, to znamená, že není potřeba se o nic starat. Týká se to všech živnostníků, OSVČ a právnických osob, kteří doteď schránku neměli. Mezi ty, jichž se to dále dotkne, patří i spolky, nadace, ústavy, či společenství vlastníků bytových jednotek. Dosud byly datové schránky povinné například pro advokáty, daňové poradce, soudní tlumočníky a další. Po obdržení doporučeného dopisu se schránka sama aktivuje do 15 dnů od jejího zřízení, pokud tak vlastník neudělá již dříve na základě přístupových údajů z dopisu. Celkem má vzniknout až 2,2 milionů nových schránek.

Kde zjistit, zda se mě to týká?

Na portálu mojedatovaschranka.cz si můžete ověřit, zda jste v pořadí na zřízení datové schránky nebo jestli ji máte znepřístupněnou (v případě ukončení podnikání, úmrtí, vězení...). Po zadání IČO v seznamu držitelů se objeví požadovaná informace. Povinnost aktivace datové schránky se týká i živnostníků, kteří mají svoji živnost pozastavenou. Ke zrušení schránky dojde až po 3 letech od jejího znepřístupnění.

Datové schránky zjednoduší komunikaci s úřady

Velkou výhodou datových schránek je, že její držitelé již nemusí sledovat úřední hodiny jednotlivých institucí a zároveň se vyhnou nákladům spojených s běžnou administrativou. Přístup k informacím je přes ně rychlejší, zároveň se díky nim také prodlužují některé lhůty. Například pokud vás vyzve finanční úřad o doložení dodatečného kontrolního hlášení k daňovému přiznání, tak místo 5 dnů máte nyní 17 dní ode dne doručení výzvy.

K čemu lze datovou schránku využít?

Přes datovou schránku můžete zažádat třeba o přehled důchodového pojištění, výpis z rejstříku trestů nebo bodové hodnocení řidiče. Prostřednictvím schránky je také možné si podat žádost o voličský průkaz, díky kterému můžete volit v jiném volebním okrsku, než v němž máte trvalé bydliště. Díky šifrovanému přenosu dat a ověřování elektronického podpisu schránky zajistí větší ochranu proti zneužití dat.

Na co si dát pozor

Datová schránka s sebou však kromě výhod přináší i možné riziko a tím je fikce doručení. To znamená, že úřady považují zprávu za doručenou v momentě, kdy se přihlásíte do své schránky. Pokud se do systému nepřihlásíte, tak po 10 dnech od obdržení je zpráva také považována za dodanou.

Zajímá vás více zpráv z prostředí daňového poradenství, zpracování mezd či legislativy? Přečtěte si naše další články.