Zpět
|Blog

Jak prodat nemovitost a nezbláznit se (z daně)

Chystáte se prodat svůj dům či byt a rádi byste ušetřili peníze za placení daně? Prodej vlastní nemovitosti patří k jednomu z nejvýznamnějších životních milníků v životě každého člověka. A když už se k tomu rozhodnete, tak si své peníze chcete užít raději na vysněné dovolené s celou rodinou nebo koupí něčeho hezkého, a ne je odevzdat finančnímu úřadu. V České republice existuje – no, říkejme tomu třeba trik (naprosto legální), jak se od této daně osvobodit. Jak tedy na prodej nemovitosti bez nutnosti zaplatit daň si posvítíme v dnešním článku.

Jak prodat nemovitost a nezbláznit se (z daně)/EKP Advisory

Prodáte-li dům, tak peníze z prodeje automaticky podléhají dani z příjmu fyzických osob. Osvobodit tento příjem od daně však není vůbec složité. Stačí respektovat tato dvě pravidla: časový test a to, zda byla nemovitost určena k vlastnímu bydlení. Co se pod tím skrývá si ukážeme hned teď.

Dvě pravidla jsou základ

Abyste mohli využít možnost osvobození od daně, musíte v domě žít alespoň dva roky před jeho prodejem. Pokud v něm bydliště po tuto dobu nemáte, tak je zde další způsob. Získané prostředky z prodeje musíte použít na zajištění bydlení. Ani v jednom případě se však nesmí jednat o nemovitosti, které nějakým způsobem během uplynulých dvou let sloužily k obchodním účelům.

Možností je vlastně více

Jestliže nemůžete na svoji nemovitost aplikovat některé z výše uvedených pravidel, tak vězte, že ještě není vše ztraceno. Stále lze příjem z prodeje osvobodit od daně tak, že splníte časový test desíti let. Co to je? Dům jste koupili před deseti lety (nabyli jste k němu vlastnické právo) a nyní ho můžete s klidem v duši prodat, aniž byste z něj museli odvádět daň. Že se vám to zdá jako běh na dlouhou trať a nechcete tak dlouho čekat? Použijte získané peníze z prodeje na vlastní bydlení a opět máte vyhráno.

Novela z roku 2021 zamíchala kartami

Časový test deseti let se však týká jen nemovitostí pořízených od 1. ledna 2021, kdy nabyla platnost nová novela zákona o daních z příjmů fyzických osob. Pro domy i byty zakoupené před tímto datem platí stará pravidla, a to časový test pěti let. Zjednodušeně můžeme říct, že nemovitosti pořízené před tímto datem lze prodat po pěti letech bez nutnosti platit daň a po tomto datu až po deseti letech. Pro majitele starších domů či bytů je to dobrá zpráva.

Bonus navíc jistě potěší

Jako taková perlička na závěr je, že prodej nemovitosti osvobozený od daně nemusíte hlásit finančnímu úřadu ani kvůli němu podávat daňové přiznání. Je to z jednoduchého důvodu. Díky katastru nemovitostí či jiné veřejně dostupné evidenci jde prodej a tím i změna vlastnických práv kýmkoliv snadno ověřit.

Podívejte se na naše další články ze světa daní, daňového poradenství a financí. Najdete nás na EKP Advisory, Facebook či LinkedIn.