Zpět
|Blog

Milostivé léto prodlouží sezonu až do listopadu

EKP_Milostive leto

Začít s čistým štítem bez penalizací, to je to, oč tu běží. Milostivé léto 2024 je taková malá dluhová amnestie, která přinese úlevu těm, kteří mají dluhy na zdravotním pojištění za rok 2023. Jde o možnost vymazat nepříjemné úroky a sankce, stačí jen zaplatit původní dluh. A i když se zatím jedná jen o návrh zákona, tak by mělo letos milostivé léto trvat od 1. července 2024 až do 30. listopadu 2024.

Tentokrát se milostivé léto zaměří hlavně na dluhy na zdravotním pojištění pro fyzické osoby, jako jsou OSVČ a osoby bez zdanitelných příjmů. Firmy mají letos bohužel smůlu, toto milostivé léto je určeno pouze pro jednotlivce. Kdo má dluhy na zdravotním pojištění, může se těšit na odpuštění penále a exekučních nákladů.

Jak se zbavit dluhů na zdravotním pojištění?

Celý proces je jednoduchý. Mezi 1. červencem 2024 a 30. listopadem 2024 musíte u své zdravotní pojišťovny podat písemnou žádost o odpuštění penále a exekučních nákladů. Původní dlužnou částku pak uhradíte nejpozději do konce roku 2024, nebo se můžete dohodnout na splátkovém kalendáři (pokud je vyšší než 5 000 Kč). A pamatujte, toto milostivé léto se nevztahuje na exekuce soudních exekutorů, ale jen na ty, které byly nařízeny podle daňového řádu. Daňové milostivé léto 2024 bude tedy již brzy v plném proudu a přinese s sebou četné výhody pro daňové poplatníky. Pokud si nevíte rady, vždy se můžete poradit s odborníky. Daňoví poradci dokážou identifikovat všechny výhody a úlevy, které můžete aktuálně využít.

Máte-li zájem o další aktuality, sledujte nás na EKP Advisory, Facebook či LinkedIn.