Zpět
|Blog

Česká windfall tax byla jen zbožným přáním

windfall tax

Windfall tax neboli daň z neočekávaného zisku je vždy trošku kontroverzní a lidé, kteří o ní rozhodují, by ji měli předem pečlivě zvážit. Daň je totiž většinou reakcí na nějakou zvláštní situaci a ne vždy může přinést kýžený efekt. V naší republice ji od 1. ledna 2023 zavedla vláda. Windfall tax byla reakcí na vysoké ceny energií v důsledku války na Ukrajině. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury má do státní pokladny přinést jen za rok 2023 cca 85 mld. Kč. Již teď je však jasné, že se toto zbožné přání nenaplní.

Už v minulosti jsme v naší republice zaznamenali určitá speciální opatření, která měla podobné prvky jako windfall tax. Jednou z nich byla v roce 2010 například zvláštní daň na solární elektrárny, kterou vláda zavedla kvůli tomu, aby částečně vyrovnala nadměrné zisky majitelů solárních elektráren a přispěla do státní pokladny.

Windfall tax je dočasná, bude platit do roku 2025

Daň byla dočasná stejně jako nyní, kdy má platit v letech 2023 – 2025 a podléhat jí budou velké finanční instituce a energetické a petrochemické společnosti. Stát u firem apeluje na solidárnost a tyto mimořádné zdroje chce přesměrovat na pomoc lidem a firmám s vysokými cenami energií. A jak lidem stát vlastně pomáhá? Pro rok 2023 zastropoval ceny energií pro lidi i firmy a nabádá občany k vyřízení státních příspěvků (například na bydlení, na živobytí, na péči atd.).

Výnosy daně z neočekávaného zisku budou výrazně nižší

Podle aktuálních informací však v letošním roce windfall tax nepřesáhne ani 40 mld. Kč. Vláda totiž počítala se stejnými cenami komodit a výnosy jako v roce 2022, což se nenaplnilo. Válka na Ukrajině a s tím spojená tržní nejistota komodity navýšila o rizikovou přirážku. Bankám zase poklesl zisk a tím základ daně, když zvýšily klientům úroky vkladů. A energetické a petrochemické společnosti upozorňují, že poklesem tržních cen energií pod hranici pro odvod ze zisku nebudou odvádět tak vysoké daně, jak stát zamýšlel.

Podívejte se na naše další články ze světa daní, daňového poradenství a financí. Najdete nás na EKP Advisory, Facebook či LinkedIn.