Zpět
|Blog

Daňové milostivé léto 2023 je v plném proudu

Danove milostive leto 2023_EKP Advisory

Slunce svítí, ptáci zpívají, letní drinky jsou na každém rohu, prostě léto je v plném proudu. Počkat! Vždyť už je skoro podzim! Ano, ale díky daňovému milostivému létu si užíváme prodlouženou jízdu. Co to znamená? Představte si, že dlužíte nedoplatky na dani a máte možnost se zbavit nedoplatků na úrocích, penále či pokutách, které s tím souvisí. Myslíte, že je to science fiction? Ne! Od 1. července do 30. listopadu 2023 totiž můžou všechny fyzické osoby, kterým do 30. září 2022 vznikl dluh na nedoplatcích, zažádat o odpuštění souvisejících nedoplatků. A to není vše, čtěte dál.

Žádost o mimořádné odpuštění je zdarma, má však jedinou podmínku (tedy kromě samotného podání žádosti v uvedeném termínu). Do 30. listopadu musíte uhradit nedoplatek na dani, a to jednorázově nebo ve splátkách. Při dluhu vyšším než je 5 000 korun, si dluh můžete rozložit až do 12 po sobě jdoucích měsíčních splátkách.

Mimořádný zánik některých nedoplatků na dani a na příslušenství daně. První kouzlo.

Milostivé léto je vlastně takové kouzlo, protože všem fyzickým i právnickým osobám začnou také automaticky mizet drobné nedoplatky vzniklé do 30. září 2022. Jestliže není výše nedoplatků vyšší než 199 korun (a v případě daně z nemovitých věcí 29 korun) a zároveň jejich součet do 1. července 2023 nepřekročil 1 000 korun, tak se jednoduše vytratí. To je zkrátka kouzlo.

Dluh na sociálním pojistném. Druhé kouzlo.

Milostivé léto si přichystalo i příjemné překvapení pro dlužníky na sociálním pojistném. Těm, kteří měli své dluhy splatné do 1. října 2022, stát odpustí penále. Stačí jen oznámit na OSSZ, že dluh do konce milostivého léta zaplatíte (a pak skutečně zaplatíte). Dluh si opět můžete rozložit do splátek (pokud je to více než 5 000 korun a méně než 50 000 korun). První splátka ale musí odejít nejpozději do 31. prosince 2023. Ti, kteří k 1. červenci 2023 na sociálním pojistném nemají žádný dluh splatný do 1. října 2022, budou mít odpuštěné penále automaticky.

Vidíte, léto ještě nekončí

Daňové milostivé léto 2023 je tedy skutečně v plném proudu a přináší s sebou četné výhody pro daňové poplatníky. A pokud si nebudete vědět rady, nejlepší věc, jakou můžete v této situaci udělat, je poradit se s odborníkem. Daňoví poradci dokážou identifikovat všechny výhody a úlevy, které můžete aktuálně využít.

Máte-li zájem o další aktuality, sledujte nás na EKP Advisory, Facebook či LinkedIn.