Zpět
|Novinky

Poslanecká sněmovna schválila novelu zákoníku práce

Poslanecka snemovna schvalila novelu zakoniku prace

Na konci června tohoto roku schválila poslanecká sněmovna novelu zákoníku práce. Novela zákoníku práce reagující na dvě směrnice (Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1158 a 2019/1152) bude mít dopad hlavně na oblasti:

A) Dohody mimo pracovní poměr

V oblasti dohod o provedení pracovní činnosti a dohod o provedení práce by měla být poskytnuta zaměstnanci vyšší míra ochrany. „Dohodářům“ má mimo jiné vzniknout právo na dovolenou při splnění příslušných podmínek.

B) rozšířená informační povinnost a digitalizace dokumentů

Pandemie ukázala, že je nutné mít digitální nástroj pro digitalizaci pracovněprávních dokumentů. Nově bude možné uzavírat smlouvy se zaměstnavatelem elektronicky. Zaměstnavatelům se rozšiřuje novelou okruh informací, které musí písemně poskytnout zaměstnanci, a to nejpozději do 7 dnů od vzniku pracovního poměru.

C) Práce na dálku

Novela dává nově možnost využít formu paušální náhrady nákladů za práci na dálku, která bude pro zaměstnavatele daňově účinným nákladem, anebo se písemně dohodnout na tom, že náhrada nákladů se hradit nebude. Dosud se proplácela pouze výše doložených nákladů.

Návrh novely zákoníku práce umožňuje zaměstnancům požádat o práci na dálku a rovněž udává povinnost zaměstnavateli písemně zdůvodnit zamítnutí žádosti pracovat z domova zaměstnancům pečujícím o dítě do 9 let, nebo těhotným ženám.

Nicméně schválení návrhu novely zákoníku práce je stále v legislativním procesu, o dalším vývoji Vás budeme průběžně informovat.

Podívejte se na naše další články ze světa daní, daňového poradenství a financí. Najdete nás na EKP Advisory, Facebook či LinkedIn.

Zdroj: EKPrůvodce srpen/2023