Zpět
|Blog

Jak na zdanění příjmů z pronájmu nemovitosti?

EKP_Jak na zdaneni prijmu z pronajmu nemovitosti

Znáte své daňové povinnosti, když pronajímáte byt, dům, garáž nebo jen jednu místnost? A víte, na co si dát pozor? Pronájem nemovitosti (jak v osobním vlastnictví, tak i družstevní byt) má jednu obrovskou výhodu. Jde o pasivní příjem, což znamená, že není zatížený odvody na sociální a zdravotní pojištění. Povinnost zdanit příjmy z pronájmu nemovitosti však musíte jako zaměstnanec, OSVČ či důchodce.

K podání daňového přiznání ke zdanění příjmů z nájmu nemovitosti nemusíte hned zřizovat datovou schránku. Stačí podat daňové přiznání v papírové podobě. Kromě hlavního růžového formuláře však musíte přiložit i přílohu číslo dva, kde se vypočítá dílčí základ daně z nájmu. Pokud jste zaměstnanec a doposud za vás daňové přiznání podával zaměstnavatel, tak v případě příjmů z pronájmu musíte podat daňové přiznání sami, a to jen pokud tento příjem přesáhne 20 000 Kč ročně. Jestliže jste důchodce či žena na rodičovské dovolené, tj. nemáte žádné další zdanitelné příjmy, tak limit pro podání daňového přiznání je 50 000 Kč ročně.

Na výběr máte dva druhy zdanění – skutečné a paušální výdaje

Výpočet daně není složitý. Stačí znát své příjmy z pronájmu za minulý rok (samozřejmě bez energií a služeb). Od těchto příjmů odečtete výdaje a na výběr máte mezi dvěma způsoby výpočtu: skutečné výdaje nebo paušální výdaje. V tomto případě je na místě si vypočítat, který typ zdanění se vám více vyplatí.

Paušální výdaje jsou jednodušší

Skutečné výdaje zahrnují všechny náklady spojené s pronájmem, jako jsou daně z nemovitosti, poplatky realitní kanceláři, výdaje na nábytek, pojištění nebo náklady na rekonstrukci. Musíte mít doklady, protože případná kontrola může vyžadovat účtenky 3 roky zpětně, a dokonce až 8 let zpětně při vykázání daňové ztráty. Paušální výdaje jsou jednodušší. Stačí od příjmů odečíst 30 %, maximálně však 600 000 Kč. Zbývající částka po odečtení výdajů tvoří základ daně, z níž zaplatíte 15 %. Pokud příjmy z nájmu přesáhnou 36násobek průměrné mzdy (za rok 2024 je to 1 582 813 Kč), pak částku nad touto hranicí daníte sazbou 23 %.

Daňové slevy významně sníží částku daně

Nezapomeňte na daňové slevy, na které máte nárok. Ty vám můžou významně snížit částku daně. Jde o slevy na poplatníka, slevu na manžela či manželku, pro osoby se zdravotním postižením, studenty či invalidní důchodce. Pozor, od letošního roku je však již zrušené školkovné a sleva na studium poplatníka. Pokud jste manželé a pronajímanou nemovitost máte ve společném jmění, pak tento příjem zdaní pouze jeden z vás. Na daňové slevy však máte nárok oba dva, ušetřit můžete tedy například tím, že příjem z nájmu zdaní ten z vás, který zatím pro ostatní zdanitelné příjmy nečerpal žádné daňové slevy a odpočty.

Máte-li zájem o další aktuality, sledujte nás na EKP Advisory, Facebook či LinkedIn.