Zpět
|Blog

Jaké daňové slevy si můžete uplatnit v roce 2024?

Jake danove slevy si muzete uplatnit v roce 2024?

Stejně jako každý rok i letos můžete na dani z příjmu uplatnit daňové slevy. Zajímá vás, jaké slevy to jsou? Základní pravidla a novinky ohledně daňových úlev jsou stanovena v zákoně o daních z příjmů, konkrétně v § 35ba pro základní slevu na poplatníka, § 35bb pro slevu za umístění, § 35c pro daňové zvýhodnění a § 35 odst. 4 pro slevu za zastavenou exekuci. Optimalizujte své daňové povinnosti a informujte se o všech možnostech, které můžete využít.

Základní sleva na poplatníka je dostupná pro všechny a není potřeba ji nijak dokládat. V roce 2024 je výše slevy stejně jako v loňském roce stanovena na 30 840 Kč.

Sleva na vyživovanou manželku

Pro manžele a registrované partnery je k dispozici sleva na manželku či manžela. Tato sleva umožňuje snížit daňovou povinnost, pokud je partnerův příjem v loňském roce nižší než 68 000 Kč. Do příjmů se počítá nemocenská, příjem ze zaměstnání, z podnikání, z nájmu, důchod, podpora v nezaměstnanosti, peněžitá pomoc v mateřství atd. Nepočítají se do toho dávky v hmotné nouzi, rodičovská, příspěvek na péči apod. Sleva činí 24 840 Kč nebo 49 780 Kč, pokud je manžel či manželka držitelem průkazu ZTP/P.

Letos si naposledy můžete odečíst školkovné

Sleva za umístění dítěte umožňuje odečíst částku zaplacenou na školkovném. Maximální výše této slevy za rok 2023 je 17 300 Kč. Slevu si může odečíst jen jeden z rodičů a s dítětem musí sdílet společnou domácnost.

Sleva na děti

Rodiny s dětmi mohou využít slevu na děti a uplatňuje ji vždy jen jeden s rodičů. V roce 2024 činí sleva na první dítě 15 204 Kč, na druhé dítě 22 320 Kč a na třetí a další dítě 27 840 Kč. Pokud je dítě držitelem průkazu ZTP/P, tak se sleva zdvojnásobuje.

Sleva na invaliditu a pro držitele průkazu ZTP/P

Výše slevy pro invalidy se liší podle stupně invalidity. Pro I. A II. stupeň je to 2 520 Kč ročně a pro III. stupeň je sleva 5 040 Kč. Sleva pro držitele průkazu ZTP/P činí 16 140 Kč. V letošním roce si také můžete naposledy odečíst slevu pro studenty 4 020 Kč (student však nesmí dosáhnout 26 let).

Sleva na zastavenou exekuci

Od roku 2022 je možné uplatnit daňovou slevu za zastavenou exekuci, jejíž výše odpovídá 30 % z vymáhané pohledávky (tj. maximálně 1 500 Kč), nejvíce však 450 Kč za jednu zastavenou exekuci.

Je důležité si uvědomit, že každá daňová sleva má specifika a podmínky pro uplatnění. Jednotlivé slevy vám pomůže získat i kvalifikovaný daňový poradce, který vám poradí s optimalizací daňových povinností.

Máte-li zájem o další aktuality, sledujte nás na EKP Advisory, Facebook či LinkedIn.