Zpět
|Novinky

DAC 8 se bude nově týkat i kryptoaktiv

3d cryptocurrency rendering design

Rada EU schválila 16. května 2023 změnu směrnice 2011/16/EU o správní spolupráci v oblasti daní, tzv. DAC 8. Směrnice DAC obecně pomáhají s bojem proti praní špinavých peněz, zabránění daňových úniků z důvodu zahraničního uspořádání, s transparentností digitálních platforem apod.

Směrnice DAC 8 má zajistit, aby pravidla EU zůstala v souladu s vyvíjející se ekonomikou a zahrnovala další oblasti, jako jsou kryptoaktiva a elektronické peníze. DAC 8 se zaměřuje tedy především na poskytování a výměnu informací souvisejících s operacemi v rámci kryptoměn, u kterých je spatřováno velké riziko daňových úniků.

Výsledkem bude, že všichni poskytovatelé služeb (vč. těch neusazených v EU) souvisejících s kryptoaktivy budou mít povinnost oznámit transakce prováděné pro klienty, kteří jsou rezidenty Evropské unie. Vznikne tak nový rámec pro oznamování a výměnu informací mezi daňovými správami.

Dále se bude DAC 8 zabývat zlepšením pravidel pro oznamování DIČ pro snadnější identifikaci daňových poplatníků nebo rozšířením rozsahu automatické výměny předběžných daňových rozhodnutí s přeshraničním prvkem pro FO, které mají více než 1,000,000 EUR uložených v investovaném nebo finančním majetku či majetku spravovaném třetí stranou.

Podívejte se na naše další články ze světa daní, daňového poradenství a financí. Najdete nás na EKP Advisory, Facebook či LinkedIn.

Zdroj: EKPAdvisory červenec/2023