Zpět
|Novinky

Lukáš Eisenwort z EKP Advisory v pořadu X Talk přiblížil konsolidační balíček

lukas eisenwort xtv

Dne 15. února v pořadu X Talk na XTV.cz vystoupil Lukáš Eisenwort ze společnosti EKP Advisory. O své znalosti a zkušenosti se podělil s moderátorkou Alex Mynářovou. Lukáš je zakládajícím partnerem a jednatelem EKP, specializuje se na daně z příjmů, mezinárodní zdanění, daňové a účetní dopady přeměn, akvizic, restrukturalizací a jiných korporátních změn. Mezi jeho poslední úspěchy patří jmenování soudním znalcem.

Moderátorku zajímalo, zda se lidé o daňové poradenství více zajímali ve spojitosti s vládním konsolidačním balíčkem. *„Konsolidační balíček přinesl mnoho změn, takže i my jsme zaznamenali větší množství dotazů od našich klientů. Proto jsme začátkem roku pořádali různé semináře či snídaně, kde jsme alespoň v základních bodech představili konsolidační balíček a snažili se najít ty body, ve kterých to na naše klienty nejvíce dopadne,“* uvedl Lukáš Eisenwort.

Produkty se v rámci změn sazeb DPH přesouvají jinam

Jednou z výrazných změn je zvýšení sazby daně z příjmů právnických osob z 19 na 21 procent, jak upozornil Lukáš Eisenwort. Další změny se dotkly sazeb DPH, kde došlo k úpravě snížených sazeb a přesunu produktů mezi nimi. Například kadeřnické služby, které byly dříve zahrnuty ve snížené sazbě, se nyní mohou nacházet v sazbě 21 procent. Na druhou stranu, některé komodity byly převedeny z vyšší sazby na nižší. Zajímavou novinkou je také zavedení osvobození pro prodejce knih a podobných produktů, což umožňuje odpočet daně na vstupu, ale prodejce může prodávat tyto produkty bez daně.

Má daň z nemovitosti smysl?

Během rozhovoru zazněla i daň z nemovitosti, kdy se Alex Mynářová ptala, jestli má tato daň smysl. *„Můj soukromý názor? Daň z nemovitosti nemá smysl. Neměli bychom platit daň z nemovitosti, protože tím nemovitosti znevýhodňujeme na úkor jiných tříd aktiv, které mohu nabývat za své volné prostředky,“* odpověděl Lukáš Eisenwort.

Vzhledem ke změnám, které přináší konsolidační balíček, je zřejmé, že společnost EKP Advisory je připravena poskytnout klientům nezbytné informace a poradenství v oblasti nových daňových předpisů a dopadů na jejich podnikání.

Celý rozhovor v pořadu X Talk s Lukášem Eisenwortem můžete zhlédnout zde.

Novému vládnímu konsolidačnímu balíčku se věnujeme například zde.

Podívejte se na naše další články ze světa daní, daňového poradenství a financí. Najdete nás na EKP Advisory, Facebook či LinkedIn.