Zpět
|Blog

Proč některé banky na windfall tax nic neodvedly?

windfall tax

Česká republika zavedla na velké banky a energetické, petrochemické a těžební firmy windfall tax, tj. daň z neočekávaných zisků. Banky však odevzdaly na daních pouze 700 milionů korun, což je jen zlomek z původně očekávaných 33 miliard korun. Například Česká spořitelna a Moneta na windfall tax neodvedly vůbec nic. Celkový výnos státu z daní z mimořádných zisků činil v roce 2023 39,1 miliardy korun, přičemž největším podílem přispěli energetici s částkou 34,4 miliardy.

Na druhém místě se umístil zpracovatelský průmysl s platbou ve výši 2,7 miliardy a následovala těžba surovin s 1 miliardou korun. Banky přispěly k celkové sumě pouze 0,7 miliardy, zatímco ostatní odvětví přinesla do státní pokladny 0,2 miliardy. Původní odhad státu počítal s celkovým výnosem ve výši 85 miliard korun ze všech zdaňovaných odvětví.

Česká spořitelna a Moneta neměly povinnost platit windfall tax

Podle mluvčího České spořitelny, Filipa Hrubého, nebyla banka povinná tuto daň platit, protože se navýšilo úročení klientských vkladů a tím se snížil zisk banky. Zuzana Filipová, mluvčí Monety, uvedla, že jim v roce 2023 klesla základna pro výpočet daně pod minimální úroveň jejího stanovení, tak požádali finanční úřad o výjimku, a ten jim vyhověl.

Dojde ke zrušení windfall tax?

Daň z neočekávaných zisků má být platná ještě v aktuálním i v následujícím roce, přičemž předpokládaný výnos z této daně pro všechna dotčená odvětví v letošním roce činí 17 miliard korun. Ministr financí, Zbyněk Stanjura, však již uvedl, že v příštím roce může dojít ke zrušení této daně.

Windfall tax se věnujeme i zde.

Máte-li zájem o další aktuality, sledujte nás na EKP Advisory, Facebook či LinkedIn.