Zpět
|Novinky

Vyplatí se interní mzdová účetní spíše velkým firmám?

EKP Advisory_mzdove ucetnictvi

Kvalitní správa mzdové agendy pro firmy představuje samozřejmou součást úspěšného podnikání. Při rozhodování, zda se přiklonit k interní či externí mzdové účetní, je dobré zvážit hned několik faktorů. V tomto článku se zaměříme na výhody interní mzdové účetní.

Interní mzdová účetní, která je denně přítomna na pracovišti, má hlubší znalost firemních procesů a specifických potřeb firmy. Lépe tak porozumí potřebám zaměstnanců a tím spíše může hned efektivně řešit případné problémy. Tím, že mají k informacím přímý přístup, tak na změny a požadavky můžou reagovat opravdu rychle.

Interní mzdová účetní se věnuje jen vaší firmě

U menších a středních firem je většinou výhodnější varianta externí mzdové účetní, protože nemusí řešit vzdělávání v oblasti daňové legislativy a nákup speciálního účetního softwaru. Ve větších firmách nad sto zaměstnanců je interní mzdová účetní zase většinou ekonomicky výhodnější, protože při dostatečném objemu práce a vytížení můžou být náklady na její plat z dlouhodobého hlediska nižší. Navíc se věnuje jen účetním záležitostem vaší firmy a má čas jen pro vás.

U mzdové účetní je důležité zvážit flexibilitu a zastupitelnost

Před rozhodováním mezi interní a externí mzdovou účetní je důležité zvážit také fakt, že existuje určité riziko spojené se zaměstnáním jediné interní účetní. Mzdová účetní může onemocnět a tato situace povede například ke zpoždění ve zpracování mzdové agendy a dalším problémům. V tomto ohledu může výhodu flexibility a zastupitelnosti nabídnout spíše outsourcing mzdového účetnictví. Ve větších firmách s velkým účetním oddělením však problém se zastupitelností není příliš relevantní. Chcete-li blíže prozkoumat výhody outsourcingu mzdového účetnictví, můžete si k tomu přečíst náš článek.

EKP Advisory_Mzdy

Větší kontrola a rychlá reakce v rámci firmy

Závěrem lze říci, že interní mzdová účetní přináší řadu výhod především velkým firmám, například jde o větší kontrolu, rychlou reakci a schopnost přizpůsobit procesy podle specifických potřeb firmy. Při rozhodování je důležité vyhodnotit všechny faktory a vybrat možnost, která nejlépe odpovídá potřebám a cílům vaší firmy.

Pokud vás text zaujal a řešíte tuto problematiku, klikněte na link, vyplňte stručný dotazník a kolega s Vámi probere, zda tato služba pro Vás může být výhodou či nikoliv.

Máte-li zájem o další aktuality, sledujte nás na EKP Advisory, Facebook či LinkedIn.