Zpět
|Blog

Daň z nemovitosti nemusí bolet

ekp da  z nemovitosti

Pozor, pozor! Hlášení! Do konce května je nutné zaplatit daň z nemovitosti! Tato zpráva se týká všech majitelů domů, bytů či pozemků. Konec hlášení! Vlastně ne… Pro ty z vás, kteří nechcete stále platit tuto daň klasicky složenkou (nově s poplatkem!), hlášení pokračuje. Daň z nemovitosti totiž prošla v roce 2023 malými změnami v možnostech placení a my se na ně dnes podíváme. A nejen na ně.

Pokud stále hradíte daň z nemovitých věcí složenkou, tak ta by Vám měla přijít do poštovní schránky nejpozději do 25. 5. S jejím zaplacením moc neotálejte, protože když nedorazí platba do čtvrtého dne po splatnosti, tak jsou úroky z prodlení opravdu vysoké. K aktuální repo sazbě 7 % (regulace peněz v oběhu) se přidává dalších 8 %, a to už můžete ve svojí peněžence skutečně pocítit. A jestli i dnes marně vyhlížíte pošťáka se složenkou, tak se raději obraťte na finanční úřad, jestli vám náhodou informaci o platbě nedoručili jinak, například e-mailem, přes SIPO apod.

Pozor na složenky

Letos poprvé nejsou v rámci daně z nemovitosti zasílané bezplatné daňové složenky, ale standardní složenky typu A. Za jejich zaplacení na České poště je tedy nutné přičíst poplatek 52 Kč a ruku na srdce, to není právě málo. Chcete-li se tedy tomuto poplatku vyhnout (kdo by nechtěl), tak vám doporučujeme provést platbu přes přiložený QR kód a využít bezhotovostní platby. Platit lze i přes portál mojedane.cz, kde se v DIS+ (Daňové informační schránce) přihlásíte přes Identitu občana či datovou schránku.

Máte aktivní datovou schránku?

Problematice datových schránek jsme se věnovali v samostatném článku a i u daně z nemovitosti platí to, že ti, kteří mají schránku aktivní, tak jim veškeré informace o daních chodí automaticky tam. Takže všichni živnostníci, podnikatelé a OSVČ dejte si na to pozor a schránku zkontrolujte. Výborným pomocníkem je aplikace Datovka, do níž vám budou chodit oznámení, když se ve schránce něco objeví. A i když nejste příznivcem aplikací, tak vás o každé změně ve schránce informuje úřad prostřednictvím e-mailu.

Koeficient má poslední slovo

Daň z nemovitosti musí zaplatit každý, kdo ke konci minulého roku vlastnil nějaký pozemek, stavbu či byt, a také ten, kdo svoji stavbu jakkoliv upravoval a změnil při tom výměru. Výši daně stanovuje zákon a zohledňuje při tom, jestli v domě „jen“ bydlíte nebo tam provozujete podnikatelskou činnost (pro podnikání je sazba za m2 vyšší než u běžného rodinného domu). Konečnou výši daně v závěru upravuje koeficient (1,1 – 5,0), který se stanovuje podle počtu obyvatel. Je tedy logické, že Praha, kde je počet obyvatel opravdu vysoký, bude mít koeficient vyšší (4,5 a více) než vesnice s méně než 1 000 obyvateli (1,1).

Přinášíme i dobré zprávy, konec to ale ještě není

Je více než jasné, že pokud vlastníte více nemovitostí, tak vám za každou z nich přijde odpovídající složenka. Je-li však souhrnná částka vyšší než 5 000 Kč, můžete platbu provést ve dvou splátkách (první polovinu nyní do konce května a druhou do konce listopadu). Další příjemnou věcí je, že když svůj dům během let nijak nepřestavujete, nepřikupujete další nemovitosti, nebo nic nedědíte, tak daňové přiznání podáte jen jednou. Pořád tedy platí to, které jste již kdysi jednou podali.

Úsporný balíček pro rok 2024

Vlny daňové problematiky v posledních dnech zvířil také tzv. vládní úsporný balíček, který se týká i daně z nemovitosti. Daň bude dle této úpravy v příštím roce až dvojnásobná, přičemž peníze nad rámec dosavadní daně poputují přímo do státní kasy. Jako příklad uvedeme citaci přímo z dokumentu Ministerstva financí ČR, kde je uvedeno, že za průměrný sedmdesátimetrový byt na Praze 1 dnes majitel zaplatí cca 1 700 Kč ročně, nově však zaplatí cca 2 500 Kč. Za podobně velký byt v Brně dnes majitel zaplatí cca 600 Kč a v příštím roce to bude cca 1 200 Kč. Závěrem tedy můžeme říct: užijte si letošní nízkou daň, pořádně to oslavte a hlavně ji zaplaťte včas.

Podívejte se na naše další články ze světa daní, daňového poradenství a financí. Najdete nás na EKP Advisory, Facebook či LinkedIn.